Laboratorija

Laboratorija pruža vrhunsku, stručnu uslugu širokog spektra biohemijskih, imunohemijskih i hematoloških analiza u skladu sa najvišim standardima laboratorijske prakse i zahtjevima pacijenata.
Opšta priprema pacijenata prije dolaska u laboratoriju

Prije vađenja uzorka krvi preporučljivo je da ispitanik ne jede 8 do 10 sati (voda se smije piti). Dan prije odlaska u laboratoriju potrebno je izbjegavati jači tjelesni napor i uzimanje alkohola. Potrebno je izbjegavati sve lijekove 48 sati prije uzimanja uzorka, osim onih koje je doktor odredio kao obavezne.

Određivanje lipidnog statusa u krvi

Preporučljivo je da ispitanik bude 12 sati natašte, a 24 sata prije vađenja krvi savjetuje se da jede laganu, nemasnu hranu (ne preporučuje se mlijeko i mliječni proizvodi). 48 sati prije vađenja valja izbjegavati svaki veći fizički napor i uzimanje alkohola.

Određivanje gvožđa u krvi
Bolesnicima na terapiji gvožđem krv se uzima 10 dana nakon peroralnih, 3 dana nakon intravenoznih i mjesec dana nakon intramuskularnih preparata gvožđa. Potrebno je izbjegavati sve lijekove 48 sati prije uzimanja uzorka (osim onih koje je ljekar odredio kao obavezne). 24 do 48 sati prije odlaska u laboratoriju ne piti sokove obogaćene vitaminima.
Preporuka za pacijente koji su na oralnoj antikoagulatnoj terapiji

Terapiju uzimati uveče (poželjno u isto vrijeme). Krv za analizu protrombinskog vremena vaditi u jutarnjim satima. Preporučuje se da interval između uzimanja lijeka i vađenja krvi za protrombinsko vrijeme (INR) bude 12 časova.

Priprema za OGTT

Test opterećenja glukozom se izvodi ujutru, nakon 10 do 16 sati noćnog gladovanja. Za vrijeme izvođenja testa pacijent treba da miruje, ne jede, ne puši, ne pije (dozvoljena je samo voda). Najmanje tri dana prije testa treba jesti i piti po ustaljenim navikama, bez većih fizičkih aktivnosti i napora.

Vađenje krvi djeci

Ukoliko dovodite dijete da vadi krv upoznajte ga sa onim što ga očekuje u laboratoriji. Budite otvoreni i iskreni sa njim, jer će tako biti povjerljivije prema osoblju i otvorenije za saradnju. U našoj laboratoriji iskusno i edukovano osoblje učiniće da se vaše dijete osjeća sigurnim i,  što je najbitnije, da zaboravi na strah. Poznato je da djeca od malena imaju strah od “bijelog mantila”, te baš zbog toga činimo sve da ih animiramo i na poseban način zabavimo.

Analiza uzorka urina

Preporučeno je da se 4-8 sati prije sakupljanja uzorka ne mokri. Mokraću treba sakupiti u sterilnu posudu. Ženama se ne preporučuje analiza mokraće neposredno prije, za vrijeme i neposredno poslije menstruacije. Nakon jutarnje toalete, a prije doručka i drugih aktivnosti, prvi mlaz jutarnje mokraće se izmokri, a srednji sakupi u čistu posudu.

Uzorkovanje urina kod male djece i beba

Najpravilniji način uzmanja urina kod beba je taj da se beba opere sapunom i ispere vodom, dobro se napoji, raspovije i sačeka da spontano urinira. Zahvati se srednji mlaz i stavi u sterilnu bočicu. Međutim, kada to nije moguće, koriste se i specijalne plastične kesice sa trakom oko otvora. Dijete se takođe opere i kesica se pričvrsti oko genitalija, smije najduže da stoji jedan čas. Nakon uriniranja, kesicu dostaviti u laboratoriju u kratkom vremenskom periodu.

Sakupljanje 24 časovnog urina

Sakupljanje mokraće započinje drugom jutarnjom mokraćom pošto se prva izmokri u WC. Nadalje se tokom cijelog dana i noći mokri u posudu ili više posuda, a sljedećeg jutra još doda i prva jutarnja mokraća. Posude (najprikladnije su plastične boce) moraju biti prethodno dobro oprane, a sakupljenu mokraću potrebno je čuvati na hladnom mjestu. Za analizu mokraćne kiseline ili amonijaka u mokraći potrebno je od laboratorijskog osoblja zatražiti konzervans koji se sipa u posude za skupljanje mokraće. Za analizu porfirina u toku sakupljanja potrebno je mokraću zaštititi od svjetla oblaganjem posuda crnim papirom ili aluminijskom folijom.

Test na okultno krvarenje - ADLER WEBER

Uzorak za ispitivanje ne uzima se za vrijeme menstruacije (može se uzeti tek 3 dana poslije menstrualnog perioda), niti kod pacijenata sa hemoroidima koji trenutno krvare, kao i kod prisustva krvi u mokraći. Prekomijerno uzimanje alkohola, aspirina i nekih drugih lijekova može da uzrokuje gastro-intestinalnu iritaciju, što može imati kao posljedicu okultno krvarenje u stolici. 48 sati prije testiranja treba prestati sa uzimanjem akohola i sa uzimanjem sljedećih lijekova – aspirin, indometacin, fenilbutazon, kortikosteroidi i rezerpin, obavezno uz konsultaciju sa ljekarom.

HELIKIT IR – Izdisajni test za dijagnozu helicobacter pylori infekcije

Serološka dijagnostika (određivanje antitijela IgA i IgG) može da se koristi samo za primarnu dijagnostiku Helicobacter pylori, ali se ne može koristiti za određivanje uspješnosti primijenjene terapije (u smislu eradikacije bakterije) pošto antitijela u organizmu ostaju najmanje godinu dana nakon uništenja bakterije. Upozorenja i mjere opreza: ne konzumirati hranu 6 sati prije, kao i tokom samog izvođenja testa. Test se radi najmanje 4 nedjelje nakon prestanka uzimanja antibiotika, odnosno 2 nedjelje od prestanka uzimanja lijekova za smanjenje lučenja želudačne kiseline: inhibitora protonske pumpe (Omeprol, Controloc, Lanzul, Nexium) i H2 blokatora (Ranisan, Ranital, Ranitidin, Famotidin). Pacijenti na nekoj hroničnoj terapiji svoje lijekove treba da uzmu nakon testa. Izdisajni test mogu raditi trudnice i dojilje. Testiranje se jedino ne preporučuje kod osoba sa djelimičnom gastrektomijom, kod djece ispod 16 godina se može raditi jedino uz izričitu preporuku ljekara.

https://www.kucazdravlja.ba/wp-content/uploads/2023/07/Frame-120.jpg
Naša lokacija

Ul. 27. marta 3 (kružni tok kod parka) Bijeljina

Radno vrijeme

Radnim danima   07:00 – 20:30

Subotom                07:00 – 15:00

Email
Telefon

+387 55 414 777

Ukoliko imate bilo kakva pitanja, molimo vas da popunite kontakt formu i očekujte naš odgovor ili poziv u roku od 24 do 48 sati.

Obavezna polja su označena zvjezdicom (*) .