25 najčešćih pitanja iz oblasti ginekologije

June 10, 2023by Kuća Zdravlja

Ginekologija je grana medicine koja se bavi otkrivanjem i liječenjem bolesti ženskih polnih organa I povezana je sa akušerstvom, koje proučava i prati promjene u ženskom tijelu vezane za trudnoću i porođaj. Od trenutka začeća do kraja postpartalnog perioda.

Specijalistički pregled ginekologa bazira se na anamnezi, kliničkom pregledu spoljašnjih i unutrašnjih ženskih polnih (genitalnih) organa u cilju formranja savjeta vezanih za reproduktivno zdravlje žene, preporuke za dalje lečenje (ukoliko postoji potreba) i prijedloga o eventualnoj dodatnoj dijagnostici.

Značaj ginekološkog pregleda i brige o reproduktivnom zdravlju žena nije više tabu. Značaj prevencije predstavlja okosnicu zdravog reproduktivnog stanovništa. Briga o reproduktivnom zdravlju žene nije više samo njena odgovornost, nego je odgovornost i partnera, ali I šire društvene zajednice (roditelja, braće i sl.)

Redovni ginekološki pregledi se preporučuju jednom godišnje, svakoj seksualno aktivnoj ženi, ženi u menopauzi, kao i ženama koje su ušle u treću etapu životnog razdoblja.

Iako se preporuke razlikuju od zemlje do zemlje, kao i od doktora do doktora, preporuke za odlazak na prvi ginekološki pregled je i prije samog stupanja u seksualne aktivnosti.

Zašto?

Iz više razloga. Kao prvo, “probiće” se “strašna” barijera i tabu tema odlaska kod ginekologa. Postaće jasno da je to samo još jedan u nizu od ljekarskih pregleda koji služi ženi i očuvanju njenog reproduktivnog zdravlja. Ginekolog je doktor za reproduktivne organe, koje imamo svi, od rođenja, zar ne?

Osim toga, upoznaćete na koji način funkcioniše žensko tijelo, jer svi smo drugačiji. Možda ćete saznati za neke sklonosti ili promjene unutar organizma, poput pojave cista na jajnicima (ništa alarmantno). Takođe, na ginekološkom pregledu mlade žene mogu dobiti preporuke i savjete za očuvanje zdravlja, kao i savete za prevenciju seksualno prenosivih bolesti.

U nastavku su neka od najčešćih pitanja i odgovora (koje su dali ginekolozi iz našeg specijalističkog centra ZU “Kuća zdravlja” Bijeljina, na temu reproduktivnog zdravlja i trudnoće:

1. Kako se pripremiti za ginekološki pregled?

Prije pregleda, kod kuće, operite se vodom ili blagim sapunom. Važno je da ne ispirete unutrašnjost vagine i ne koristite agresivna sredstva jer bi to moglo uticati na uzimanje briseva i Papa-testa. Intimno područje nije potrebno brijati – ginekologu to nije bitno! Napravite kako je vama najugodnije.

Budući da ćete se morati skinuti u kabini za presvlačenje, te tako doći do ginekološkog stola, dobro je sa sobom ponijeti suknju ili dužu tuniku, a ponekad dobro dođu i male čarapice da niste bosi (s obzirom na to da papuče koje tamo dobijete, koristi više žena). Nadalje, 24-sata prije dolaska na pregled trebalo bi izbjegavati seksualne odnoe.

Ako možete planirati, pregled je najbolje obaviti u prvom dijelu menstrualnog ciklusa. Možete kod kuće zapisati pitanja koja želite postaviti ginekologu, jer se često događa da zaboravite pitati vama važna pitanja – bilo od uzbuđenja, bilo od straha.

2. Kao se izvodi prvi ginekološki pregled?

Ukoliko još niste stupili u seksualne odnose, ginekološki pregled će se vršiti preko stomaka, ultrazvukom. Takođe, moguće je da se pregled uradi i analno (nije ništa strašno i ne boli, a takođe traje manje od 2 sekunde). Ukoliko ste stupile u seksualne odnose, a prvi je odlazak na pregled, u ovom slučaju, on izgleda ovako – pregled spoljašnjeg dijela genitalija), ultrazvuk jajnika i PAPA test (imajte u vidu da je ovo još samo jedan od običnih briseva, koji takođe nećete osjetiti). Pored toga, ginekolog možda zatraži i dodatne briseve ukoliko sumnja na neku infekciju. Cijela procedura traje oko 10 minuta, i nije bolna.

3. Šta su vaginalne infekcije?

Vaginalna infekcija je svaka infekcija vagine i okolnih struktura koju izazivaju različiti mikroorganizmi, bakterije, gljivice ili virusi.Uzročnici mogu biti: nepravilna ishrana, veći broj seksualnih partnera, nezaštićen seks, nekontrolisana upotreba antibiotika (dođe do poremećaja PH vrijednosti vagine).

4. Kako se liječe vaginalne infekcije?

Obično se liječe oba partnera. Terapija može biti antibiotska i antinikotična. Izliječenje može da bude nakon nekoliko sedmica.

5. Zašto je PAPA test važan?

Papa test je skrining metoda prevencije oboljenja premalignih i malignih oboljenja grlića materice. Rak grlića materice je na drugom mjestu po učestalosti oboljenja. Radi se jednom godišnje. Predstavlja neinvanzivna, neškodljiva, bezbolna metoda, a spašava život. Papa test se radi čim žena stupi u seksualne odnose. Od infekcije do razvoja karcinoma može proći više godina, nekada i do 10 godina. Problematično je to što osoba obično nema nikakve simptome da je zaražena virusom, često nema nikakvih simptoma bolesti čak ni kada počnu da se stvaraju promjene na samom grliću.

6. Šta je kolposkopija?

Kolposkopija je medicinski postupak kojim se pod velikim povećanjem posmatra grlić maternice, vagina i stidnica pomoću posebno dizajniranog pokretnog mikroskopa pod nazivom kolposkop. Obično se preporučuje pacijentkinjama kod kojih papa test nije u potpunosti uredan. Kolposkopija u kombinaciji sa PAPA testom daje senzitivnosti preko 97% u otkrivanju potencijalno malignih promjena grlića.

7. Šta su policistični jajnici?

Sindrom policističnih jajnika jeste kada jajnik nema dovoljnu snagu da izbaci jednu jajnu ćeliju, zrelu. Nego krene više, 10-ak tih jajnih ćelija. Raspline se njegova snaga i onda ne može da izbaci zrelu jajnu ćeliju i samim tim posljedica toga jeste neplodnost kod te žene.

8. Zašto je bitna PH vagine?

Vagina, kao reproduktivni organ ima puno mikroorganizama, i oni žive u jednoj homeostazi (ravnoteži). PH vagine je obično između 4 do 4,5. Poenta je da se očuva PH vagine. Kada dođe do neki spoljnih uticaja, poremeti se ova vrijednost i dolazi do raznih infekcija koje mogu da uzrokuju razne bakterije, gljivice I sl.

To se manifestuje najčešće sa nekim peckanjem, svrabom, nelagodom, osjećajem pritiska, pojačanim vaginalnim sekretom. U tom slučaju, najbolje je javiti se ginekologu za pregled.

9. Koji su simptomi policističnih jajnika?

Izražena četiri simptoma policističnih jajnika kod svake djevojke, znači ako ima dva od ova 4 onda se može sa sigurnošću reći da se radi o policističnim jajnicima. Prvi simptom jeste izražena debljina u predjelu pojasa, takozvana pretilna debljina. Gore su djevojke tanke, dole su tanke au predjelu pasa su debele. Kao bačva izgleda takva djevojka. To je praćeno izraženom dlakavošću na mjestima koje ne odgovaraju ženi da budu dlakave. Znači više odgovara muškom tipu dlakavosti – brkovi i brada. Treći simptom jeste, izražene bubuljice i četvrti simptom, neredovni ciklusi. Kad imamo dva od ova četiri pozitivna simptoma (dva izražena) onda se treba javiti ginekologu.

10. Kako se liječe policistični jajnici?

Terapija je u zavisnosti od toga šta je uzrok. Ako je uzrok pretjerana gojaznost onda mora da dođe do redukcije tjelesne težine. Ako se radi o hormonalnim poremećajima, tačno se vidi koji hormon je viška ili manjka. Da li ima nekih inverzija ili sl. Onda se daje oralna hormonalna terapija i nakon nekoliko mjeseci ponavljaju se nalazi. Obično tu bude uspješno.

Uglavnom, mora se biti strpljiv, slušati savjet ginekologa, redovno odlaziti na preglede.Raditi ultrazvučne preglede i pratiti menstrualni ciklus, pratiti dan ovulacije i sa svim ovim mjerama koje se predlože od strane ginekologa dođe do pozitivnog rješenja, tj. izliječenja.

11. Zašto je D dimer važan u trudnoći?

D-dimer predstavlja mali proteinski fragment koji nastaje kada se krvni ugrušak (tromb) rastvara u tijelu. Tromboza je stvaranje tromba u krvnim sudovima i odvija se ukoliko dođe do oštećenja krvnog suda ili tkiva. Veoma često, do trudnoće osobe i ne znaju da imaju ovu sklonost ka zgrušavanju krvi, jer je trudnoća aktivira.

Zavisno od laboratorije jer nisu svugdje iste referentne vrijednosti. Ako je gornja granica do 500: Nivo D dimer-a u početnoj trudnoći mora biti ispod 500 ili oko 500, do 15. nedjelje i to je prihvatljivo. Poslije on u trudnoći raste i može da dođe do 1500 što je u 3. trimestru prihvatljivo. Inače, ovo je pitanje za hematologa koji propisuje terapiju, tako da ako imate ovaj problem, trebate redovno provjeravati D dimer i posjećivati hematologa. Do posjete hematologu, ako imate problem sa povećanim D dimer-om, slobodno uzmite Aspirin tbl 75mg ili Midol tbl 75 mg 1x dnevno, pod uslovom da nemate nikakvo krvarenje.

12. Šta je postporođajna depresija?

Poslije porođaja u 80% slučajeva javlja se jedan oblik psihičkog poremećaja porodilje. Najblaži je postporođajna tuga, malo teži oblik je postporođajna depresija i najteži oblik je postporođajna psihoza. Treba prepoznati te poremećaje kod žena i uputiti ih psihologu ili psihijatru da dobiju adekvatnu stručnu pomoć. Roditeljima se savjetuje da prestanu da puše, a pogotovu budućoj majci.

13. Šta se savjetuje bračnim partnerima tokom trudnoće?

Roditeljima se savjetuje da prestanu da puše, a pogotovu budućoj majci. Da ne konzumiraju alkohol. Normalno, ne dolaze ni opojne droge u obzir.

14. Da li se trudnice mogu baviti fizičkom aktivnošću?

Neke lagane fizičke aktivnosti, šetnje, joga, vožnja bicikla dolazi u obzir.Bez puno šećera, bez začinjene, bez puno slane hrane. Savjet je da se ne farbaju dok ne prođe period organogeneze, to znači dok ne prođe prvih 12 nedelja trudnoće, ili tri mjeseca trudnoće. Poslije toga, ako je neophodno, mogu se farbati,ali neka pokušaju da nađu farbekoje u sebi ne sadrže amonijak.

15. Koliko je važna pravilna ishrana?

Bez puno šećera, bez začinjene, bez puno slane hrane. Izbjegavati alcohol, gazirana pića, sokove koji u sebi sadrže puno šećera. Ograničiti dnevne unose voća, zbog količine šećera.

16. Kako tokom trudnoće popraviti krvnu sliku, konkretno poporaviti željezo?

Jesti hranu bogatu željezom (spanać, zelje, cvekla, sok od aronije, sok od cvekle, konjsko meso) i pored toga piti preparate koji su bogati željezom, npr. Heferol tbl 2×1 ili Tothema amp 2×1. Oba preparata piti sat vremena poslije obroka i tako 30 dana, potom kontrolisati krvnu sliku.

17. Zašto je bitna folna kiselina tokom trudnoće?

Folna kiselina je sintetizovan vitamin B9, i prepočuje se kao dodatak ishrani onim ženama koje planiraju trudnoću, tokom trudnoće i tokom dojenja. Folna kiselina u trudnoći doprinosi pravilnom sazrijevanju neurološke cijevi te prevenira poremećaje u njenom razvoju. Neurološka cijev je osnova iz koje se razvija centralni nervni sistem, koji uključuje mozak i kičmenu moždinu.

18. Da li se trudnice smiju farbati u trudnoći?

Savjet je da se ne farbaju dok ne prođe period organogeneze, to znači dok ne prođe prvih 12 nedelja trudnoće, ili tri mjeseca trudnoće. Poslije toga, ako je neophodno, mogu se farbati,ali neka pokušaju da nađu farbe koje u sebi ne sadrže amonijak.

19. Da li se može raditi mamografija tokom dojenja ili trudnoće?

Mamografija se u tom period ne preporučuje zbog zračenja.

20. Da li trudnice smiju letjeti avionom?

Do 7. mjeseca, ako trudnica nema nikakvih tegoba, nema bolove, nema krvarenja, to znači nije patološka trudnoća, može da putuje avionom. Poslije 7. mjeseca avio-kompanije obično traži potvrdu od ginekologa da je trudnica sposobna za let avionom.

21. Da li trudnice smiju nositi štikle tokom trudnoće?

Što se tiče obuće, najbolja obuća je sa petom do visine 5 cm.

22. Koja odjeća se preporučuje tokom trudnoće?

Odjeća, pogotovo u periodu kad su topli, sparni dani -haljina, suknja, neka tunika. Što je lagano, što je na bazi prirodnih materijala, tipa pamuk, lan. Ništa što stiska stomak, što stiska tijelo.

23. Kako njegovati kožu tokom trudnoće?

Što se tiče njege kože, dva puta dnevno tuširanje. Može običan sapun, može kupka, obična za tijelo. A za mazanje kože tijela, i stomaka postoji u apotekama kreme na bazi bilja, koje su i protiv strija. I one se savjetuju za njegu kože u trudnoći kod trudnica.

24. Da li se retinol za lice smije koristiti tokom trudnoće?

Tokom trudnoće, ali i tokom planiranja trudnoće se preporučuje izbjegavanje korištenja roakutana u svrhu njege.

25. Da li se tokom trudnoće smije ići u saunu ili u solarijum?

Ne preporučuje se odlazak u saunu, zbog visoke temperature I mogućnosti dehidratacije. Isto tako, odlazak u solarijum nije poželjan, zbog zračenja koje emituje solarijum.

Ginekološki centar ZU “Kuća zdravlja” Bijeljina pruža svakodnevnu podršku ženama kao preventiva ili kao pomoć pri ginekološkim problemima. Možete uraditi kompletnu ginekološku dijagnostiku, preventivne preglede, savjetovanje i liječenje.

Stručni kadar čine:

  • dr Darko Marković, specijalista ginekologije i akušerstva
  • dr Stojanka Nikolić, specijalista ginekologije i akušerstva
  • prim. dr Ljubiša Kusturić, specijalista ginekologije i akušerstvaU moderno opremljenoj ambulanti vrše se:
  1. Ginekološki pregledi sa UZ dijagnostikom u 2D i 4D tehnici
  2. Papa test (uzimanje i očitavanje)
  3. Cervikalni, vaginalni bris, kao i sva ostala mikrobiološka ispitivanja
  4. Liječenje bračnog steriliteta i otklanjanje problema vezanih za začeće, endokrinološka ginekologija,mogućnost odrađivanja kompletne laboratorijske dijagnostike
  5. Utvrđivanje i vođenje trudnoće
  6. Neinvazivna prenatalna dijagnostika – Double test – Triple test – Quadriple test
  7. Kolposkopski pregled grlića materice i kompletne pretrage u cilju prevencije i otkrivanja karcinomagrlića materice
  8. Problemi vezani za klimakterijum i menopauzu
  9. Palpatorni i ultrazvučni pregledi dojki
  10. Kontrola tumorskih markera za cijeli reproduktivni sistem žene

Zakazivanje pregleda u našim ambulantama u Bijeljini, Šamcu i Vukosavlju možete uraditi lično na adresi: Ul. 27. Marta 3, Bijeljina ili na broj telefona: +387 55 414 777