Laboratorijska dijagnostika

August 11, 2023by Kuća Zdravlja

Laboratorijska dijagnostika predstavlja neizostavni dio medicinskog procesa. U skladu sa najvišim standardima kvaliteta i zahtjevima korisnika obavljamo ispitivanja iz oblasti biohemije, hematologije i imunohemije.

Laboratorijska dijagnostika je veoma bitna smjernica ljekarima u procjeni zdravstvenog stanja pacijenta, brzo i tačno postavljanje dijagnoze i dalji nastavak liječenja. Bez laboratorijske dijagnostike danas je nemoguće zamisliti ljekarski pregled, iz razloga što ona predstavlja polaznu tačku od koje svaki ljekar kreće.

Značaj laboratorijske dijagnostike

Laboratorija obuhvata pregled krvi, urina, sperme, stolice, briseva i pljuvačke kako bi se utvrdilo zdravstveno stanje pacijenta.

Najčešće analize koje se obavljaju su analize iz oblasti:

  • Hematologije ( kompletna krvna slika i sedimentacija eritrocita)
  • Analize koje ukazuje na probleme sa koagulacijom i faktorima koagulacije ( d dimer, vrijeme krvarenja, vrijeme koagulacije, protrombinsko vrijeme, fibrinogen)
  • Biohemijske analize krvi ( crp, šećer u krvi, jetreni enzimi, lipidni status, urea i kreatinin, željezo, elektroliti)
  • Biohemijski pregled urina ( fizičko-hemijska obrada urina, kao i mikroskopski pregled)
  • Imunološke analize ( hormoni štitne žlijezde, reproduktivni hormoni, tumor markeri.

Neka od najčešćih pitanja koje pacijenti postavljaju u laboratoriji su:

Kako se pripremiti za vađenje krvi ili urina?

Ako se rade kompletne biohemijske analize, preporuka je da se 12 sati prije uzorkovanja ne konzumira hrana, a 24 sata prije da se ne izlaže teškim fizičkim naporima. Potrebno je da se dođe u ranim jutarnjim časovima, između 07h i 10h. Ukoliko se rade analize iz oblasti imunohemije i hematologije, može uzorkovati hranu i piće prije dolaska.

Kako se pravilno sakuplja urin?

Najbolji uzorak urina za analizu je svjež, prvi jutarnji urin ( srednji mlaz), u sterilnoj bočici ( kupuje se u apoteci – minimalno pola bočice ) sa prethodno sprovedenom jutarnjom toaletom. Prije davanja uzorka urina mora proći najmanje 4 sata od poslednjeg pražnjenja mjehura. Žene ne smiju uzimati uzorak mokraće neposredno prije, za vrijeme i neposredno poslije menstruacije.

Šta su referentne vrijednosti u nalazu?

Referentne vrijednosti su brojevi koji se nalaze na rezultatu i predstavljaju, žargonski rečeno, „normalne vrijednosti“ sa kojima se upoređuju naše izmerene vrijednosti. Vrijednosti su različite za različite analize, a često zavise i od pola i uzrasta.Kako da protumačite svoj rezultat?

Rezultate tumače isključivo ljekari. Samostalno tumačenje rezultata može ozbiljno da ugrozi Vaše zdravlje.

Koliko dugo se čekaju rezultati?

Za rezultate koji se rade hitno, kao što je krvna slika, CRP i sl. Rezultati se čekaju 30 minuta. A za rezultate koji se čekaju dan duže, pacijenti će biti obaviješteni.

Šta se dešava sa uzorkom nakon vađenja i analize krvi ili urina?

Poslije uzorkovanja krvi, uzorci se stavljaju u rad. Nakon obrade, uzorci se čuvaju u laboratoriji, 7 dana. Zatim se adekvatno skladište.

Koliko traje proces uzorkovanja?

Proces uzorkovanja krvi traje od 1 minuta do 3 minuta.

Da li postoje nuspojave tokom ili nakon uzorkovanja krvi ili urina?

Nuspojave u toku i nakon vađenja krvi su slabost, pojava hematoma ili modrice na mjesto uboda. Slabost se javlja, najčešće zbog straha pacijenta od igle ili krvi. A hematom ili modrica se mogu spriječiti tako što se vrši pritisak na mjesto uboda.

Na koji način se mogu preuzeti rezultati?

Rezultati se mogu podići lično u prostorijama Kuće zdravlja, ili se mogu poslati putem e-mail adrese.
Služba laboratorijske dijagnostike ” Kuće zdravlja ” raspolaže opremom najnovije tehnologije i timom sa višegodišnjim iskustvom. Poštovanje principa dobre laboratorijske praske u radu sa pacijentima uz uzajamno povjerenje dio su svakodnevnog rada laboratorije ” Kuće zdravlja ”. Laboratorija korisnicima garantuje tačnost, preciznost i pouzdanost rezultata laboratorijskih analiza.